Makulaturanın təkrar emalı
Ekoloqların hesablamalarına görə, kəsilən hər ikinci ağac kağız və karton istehsalı üçün istifadə olunur. İnsanların ekoloji təmizlik istəyi kağız məhsullarına ehtiyacı artırıb. Karton qutular, qablar və digər qablaşma – bütün bunlar xammal tələb edir. Vəziyyəti kağız tullantılarını emal edən müəssisələr qismən xilas edir.
Azərbaycanda kağız məhsullarının təkrar emalı ilə bağlı vəziyyət
Azərbaycanda 2013-cü ildən etibarən Azərsun Sənaye Parkı ərazisində istehsalata başlayan Təkrar Kağız Emalı Fabriki bu sahədə ilk və hələlik yeganə müəssisədir. Fabrikdə ölkənin bütün bölgələrindən toplanmış kağız tullantıları yenidən kağız və karton halına salınır. Bu müəssisənin illik istehsal gücü 50 min tondur. Ölkənin rayonları və Bakı şəhərində 100-ə yaxın kağız toplama mərkəzi olan müəssisə 3 min tondan çox makulatura toplayaraq, yenidən istehsalata verir.
Respublikamızda kağız məhsullarının təkrar emalı sənayesi indi-indi sürət qazanır. Müəssisələri tikib işlətmək kifayət deyil, cəmiyyətə tullantıların çeşidlənməsi mədəniyyətini aşılamaq lazımdır. Bu gün karton qablaşdırma ilə məşğul olan təşkilatların əksəriyyəti işlənmiş qabları zibilxanaya aparmağa və ya yandırmağa üstünlük verir. Əhali kağız və kartonu ayrıca qaba qoymağa, sonra isə xüsusi qablara atmağa tənbəllik edir. Belə konteynerlərin hər şəhər və rayonda olmaması da vəziyyətə təsir edir. Lakin son zamanlar bu sahədə də ciddi irəliləyiş müşahidə olunur.
Təkrar emalın faydaları
Kağız məmulatlarının istehsalı üçün xammal təbii ağacdan əldə edilən sellülozadır. Sadə dildə desək, sellüloza lifləri yapışdırıcı ilə birləşdirilir və kağız alınır.
Kağız tullantılarının təkrar emalının məqsədi sellülozanı biznes üçün təkrar istifadə etməkdir. Bunun üçün kağız tullantılar xırdalanır, onlardan bütün yapışdırıcı əlavələr çıxarılır, qarışıq təmizlənir və çıxışda ikinci dərəcəli sellüloza lifləri alınır. Onların xassələri ilkin maddədən bir qədər pis olduğu üçün son məhsula müəyyən nisbətlərdə əlavə edilir.
Təkrar emal edilmiş tullantıların istifadəsi istehsal olunan kağız məmulatlarının maya dəyərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və bir sıra digər üstünlüklərə malikdir.
Planetin ekosisteminin qorunması. Bir ton təkrar emal edilmiş kağız 15 yetkin ağacı xilas edir. Bu isə minlərlə heyvan və bitki növünün təbii yaşayış mühitinin qorunmasıdır.
Enerji resurslarına qənaət. İlkin sellülozanın alınması mürəkkəb və enerji tutumlu prosesdir. Kağız tullantılarının təkrar emalı isə daha az vaxt və enerji tələb edir. Bu həm müəssisələr, həm də enerji sektoru üçün sərfəlidir. Onu da qeyd edək ki, ilkin xammaldan bir ton kağız istehsalına təkrar emalla müqayisədə 3 min kilovat çox elektrik enerjisi sərf edilir. Su sərfiyyatı isə 70%-dək fərqlənir.
İstixana effektinin azaldılması. İlkin sellüloz liflərinin istehsalı böyük istilik yayılması ilə müşayiət olunur və istixana effektinin inkişafına kömək edir. Təkrar emal edilmiş sellülozanın kütləvi istifadəsi atmosferdəki istixana qazlarının səviyyəsini azaldır.
Ekoloji tələblərə cavab vermək üçün şirkətlər getdikcə ağ karton qablaşmadan imtina edir və məhsullarını qəhvəyi qutularda göndərməyə üstünlük verirlər. İş ondadır ki, lifləri ağartmaq üçün xloratlardan istifadə olunur və bu da ətraf mühitə mənfi təsir göstərir, su obyektlərinin çirklənmə dərəcəsini artırır.

Переработка макулатуры
По подсчетам экологов, каждый второй сруб дерева используется для производства бумаги и картона. Стремление людей к экологической чистоте увеличило потребность в бумажной продукции. Картонные коробки, контейнеры и другая упаковка – для всего этого необходимо сырье. Ситуацию частично спасают предприятия, перерабатывающие бумажные отходы.
Ситуация с переработкой бумажной продукции в Азербайджане
Завод по переработке вторсырья, начавший производство в Азербайджане в 2013 году на территории индустриального парка «Азерсун», является первым и пока единственным предприятием в этой сфере. На фабрике бумажные отходы, собранные со всех регионов страны, снова перерабатываются в бумагу и картон. Годовая производственная мощность этого предприятия составляет 50 тысяч тонн. Предприятие, имеющее около 100 пунктов приема бумаги в регионах страны и городе Баку, собирает и перерабатывает более 3 тысяч тонн макулатуры.
Отрасль по переработке бумажной продукции в нашей республике сейчас набирает обороты. Недостаточно построить и эксплуатировать предприятия, необходимо привить обществу культуру сортировки мусора. Сегодня большинство организаций, занимающихся картонной упаковкой, предпочитают вывозить использованную тару на свалку или сжигать ее. Людям лень складывать бумагу и картон в отдельный контейнер, а потом выбрасывать их в специальные контейнеры. На ситуацию влияет и отсутствие таких контейнеров в каждом городе и районе. Но в последнее время в этой области наблюдается серьезный прогресс.
Преимущества переработки
Сырьем для производства бумажной продукции является целлюлоза, полученная из натуральной древесины. Проще говоря, целлюлозные волокна соединяются с клеем, чтобы получить бумагу.
Цель переработки бумажных отходов — повторное использование целлюлозы в бизнесе. Для этого бумажные отходы измельчаются, из них удаляются все клеящие добавки, смесь очищается и на выходе получают вторичные целлюлозные волокна. Поскольку их свойства несколько хуже исходного вещества, в конечный продукт их добавляют в определенных пропорциях.
Использование переработанных отходов существенно снижает себестоимость производимой бумажной продукции и имеет ряд других преимуществ.
Защита экосистемы планеты. Одна тонна переработанной бумаги спасает 15 взрослых деревьев. Это защита естественной среды обитания тысяч видов животных и растений.
Экономия энергоресурсов. Получение первичной целлюлозы – сложный и энергоемкий процесс. Переработка бумажных отходов требует меньше времени и энергии. Это выгодно как бизнесу, так и энергетическому сектору. Также следует отметить, что производство одной тонны бумаги из первичного сырья потребляет на 3000 киловатт больше электроэнергии, чем переработка. Расход воды различается до 70%.
Уменьшение парникового эффекта. Производство первичных целлюлозных волокон сопровождается большим тепловыделением и способствует развитию парникового эффекта. Массовое использование переработанной целлюлозы снижает уровень парниковых газов в атмосфере.
Чтобы соответствовать экологическим требованиям, компании все чаще отказываются от белой картонной упаковки и предпочитают отправлять свою продукцию в коричневых коробках. Дело в том, что хлораты используются для отбеливания волокон, что оказывает негативное воздействие на окружающую среду и увеличивает степень загрязнения водоемов.