Makulaturanın təkrar emalı
Ekoloqların hesablamalarına görə, kəsilən hər ikinci ağac kağız və karton istehsalı üçün istifadə olunur. İnsanların ekoloji təmizlik istəyi kağız məhsullarına ehtiyacı artırıb. Karton qutular, qablar və digər qablaşma – bütün bunlar xammal tələb edir. Vəziyyəti kağız tullantılarını emal edən müəssisələr qismən xilas edir.
Azərbaycanda kağız məhsullarının təkrar emalı ilə bağlı vəziyyət
Azərbaycanda 2013-cü ildən etibarən Azərsun Sənaye Parkı ərazisində istehsalata başlayan Təkrar Kağız Emalı Fabriki bu sahədə ilk və hələlik yeganə müəssisədir. Fabrikdə ölkənin bütün bölgələrindən toplanmış kağız tullantıları yenidən kağız və karton halına salınır. Bu müəssisənin illik istehsal gücü 50 min tondur. Ölkənin rayonları və Bakı şəhərində 100-ə yaxın kağız toplama mərkəzi olan müəssisə 3 min tondan çox makulatura toplayaraq, yenidən istehsalata verir.
Respublikamızda kağız məhsullarının təkrar emalı sənayesi indi-indi sürət qazanır. Müəssisələri tikib işlətmək kifayət deyil, cəmiyyətə tullantıların çeşidlənməsi mədəniyyətini aşılamaq lazımdır. Bu gün karton qablaşdırma ilə məşğul olan təşkilatların əksəriyyəti işlənmiş qabları zibilxanaya aparmağa və ya yandırmağa üstünlük verir. Əhali kağız və kartonu ayrıca qaba qoymağa, sonra isə xüsusi qablara atmağa tənbəllik edir. Belə konteynerlərin hər şəhər və rayonda olmaması da vəziyyətə təsir edir. Lakin son zamanlar bu sahədə də ciddi irəliləyiş müşahidə olunur.
Təkrar emalın faydaları
Kağız məmulatlarının istehsalı üçün xammal təbii ağacdan əldə edilən sellülozadır. Sadə dildə desək, sellüloza lifləri yapışdırıcı ilə birləşdirilir və kağız alınır.
Kağız tullantılarının təkrar emalının məqsədi sellülozanı biznes üçün təkrar istifadə etməkdir. Bunun üçün kağız tullantılar xırdalanır, onlardan bütün yapışdırıcı əlavələr çıxarılır, qarışıq təmizlənir və çıxışda ikinci dərəcəli sellüloza lifləri alınır. Onların xassələri ilkin maddədən bir qədər pis olduğu üçün son məhsula müəyyən nisbətlərdə əlavə edilir.
Təkrar emal edilmiş tullantıların istifadəsi istehsal olunan kağız məmulatlarının maya dəyərini əhəmiyyətli dərəcədə azaldır və bir sıra digər üstünlüklərə malikdir.
Planetin ekosisteminin qorunması. Bir ton təkrar emal edilmiş kağız 15 yetkin ağacı xilas edir. Bu isə minlərlə heyvan və bitki növünün təbii yaşayış mühitinin qorunmasıdır.
Enerji resurslarına qənaət. İlkin sellülozanın alınması mürəkkəb və enerji tutumlu prosesdir. Kağız tullantılarının təkrar emalı isə daha az vaxt və enerji tələb edir. Bu həm müəssisələr, həm də enerji sektoru üçün sərfəlidir. Onu da qeyd edək ki, ilkin xammaldan bir ton kağız istehsalına təkrar emalla müqayisədə 3 min kilovat çox elektrik enerjisi sərf edilir. Su sərfiyyatı isə 70%-dək fərqlənir.
İstixana effektinin azaldılması. İlkin sellüloz liflərinin istehsalı böyük istilik yayılması ilə müşayiət olunur və istixana effektinin inkişafına kömək edir. Təkrar emal edilmiş sellülozanın kütləvi istifadəsi atmosferdəki istixana qazlarının səviyyəsini azaldır.
Ekoloji tələblərə cavab vermək üçün şirkətlər getdikcə ağ karton qablaşmadan imtina edir və məhsullarını qəhvəyi qutularda göndərməyə üstünlük verirlər. İş ondadır ki, lifləri ağartmaq üçün xloratlardan istifadə olunur və bu da ətraf mühitə mənfi təsir göstərir, su obyektlərinin çirklənmə dərəcəsini artırır.

Waste paper recycling
According to environmentalists' calculations, every second tree cut is used for the production of paper and cardboard. People's desire for environmental cleanliness has increased the need for paper products. Cardboard boxes, containers and other packaging - all this requires raw materials. The situation is partially saved by enterprises that process paper waste.
The situation regarding the recycling of paper products in Azerbaijan
The Recycled Paper Processing Factory, which started production in Azerbaijan in 2013 in the territory of Azersun Industrial Park, is the first and so far the only enterprise in this field. In the factory, paper waste collected from all regions of the country is turned into paper and cardboard again. The annual production capacity of this enterprise is 50 thousand tons. The enterprise, which has about 100 paper collection centers in the country's regions and Baku city, collects more than 3,000 tons of waste paper and reprocesses it.
Paper products recycling industry in our republic is now gaining momentum. It is not enough to build and operate enterprises, it is necessary to inculcate the culture of waste sorting in the society. Today, most of the cardboard packaging organizations prefer to take the used containers to a landfill or burn them. People are too lazy to put paper and cardboard in a separate container, and then throw them in special containers. The lack of such containers in every city and district also affects the situation. But recently, serious progress has been observed in this field.
The benefits of recycling
The raw material for the production of paper products is cellulose obtained from natural wood. Simply put, cellulose fibers are combined with an adhesive to make paper.
The goal of paper waste recycling is to reuse the cellulose for business. For this, paper waste is shredded, all adhesive additives are removed from them, the mixture is purified, and secondary cellulose fibers are obtained at the output. Since their properties are slightly worse than the original substance, they are added to the final product in certain proportions.
The use of recycled waste significantly reduces the cost of paper products produced and has a number of other advantages.
Protecting the ecosystem of the planet. One ton of recycled paper saves 15 mature trees. This is the protection of the natural habitat of thousands of animal and plant species.
Saving energy resources. Obtaining primary cellulose is a complex and energy-intensive process. Recycling paper waste requires less time and energy. This is beneficial for both businesses and the energy sector. It should also be noted that the production of one ton of paper from primary raw materials consumes 3,000 kilowatts more electricity than recycling. Water consumption differs up to 70%.
Reducing the greenhouse effect. The production of primary cellulose fibers is accompanied by large heat dissipation and contributes to the development of the greenhouse effect. Mass use of recycled cellulose reduces the level of greenhouse gases in the atmosphere.
To meet environmental requirements, companies are increasingly abandoning white cardboard packaging and preferring to ship their products in brown boxes. The fact is that chlorates are used to bleach fibers, which has a negative impact on the environment and increases the degree of pollution of water bodies.